Ангажиментът към опазване на околната среда е водещ принцип в работата на ТЕЦ “ЕЙ И ЕС Гълъбово“. От въвеждането й в експлоатация през 2011 г., централата работи изцяло с местни лигнитни въглища от Мини Марица Изток. Производственият процес осигурява оптимално управление на всички компоненти на околната среда при пълно спазване на европейското законодателство и най-добрите практики, включително Директива 2001/80/EC за ограничаване на емисиите, изпускани от големите горивни инсталации и е готова да отговори на по-строгите изисквания на Директива 2010/75/ЕС, относно емисиите от промишлеността (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването). ТЕЦ “ЕЙ И ЕС Гълъбово“ е проектирана и работи в съответствие с емисионните норми за серен диоксид (SO2) до 400 mg/Nm3 и степен на сероочистване над 95 %, азотни оксиди (NOx) до 200 mg/Nm3 и прах до 30mg/Nm3.
Система за непрекъснат мониторинг на емисиите
Въведена е система за мониторинг на концентрациите на SO2, NOx, CO, прах и стойностите на процесни параметри. На Регионалната инспекция по околна среда и водите - Стара Загора се представят месечни и годишни доклади. Годишните доклади по околна среда са публично достояние на страницата на Изпълнителна агенция по околна среда. Докладът за 2013 г. е публикуван тук.
Сероочистваща инсталация за димни газове
В електроцентралата е монтирана инсталация, ползваща мокър варно-гипсов метод за сероочистване. Технологичният процес не позволява централата да работи в режим на байпас на сероочистващата инсталация (СОИ). Димните газове се изпускат в атмосферата само след като са преминали през СОИ. Така, ако спре процеса на сероочистване, производството на електроенергия също се прекратява автоматично. Тази мярка гарантира работа на централата само при работещи сероочистващи инсталации, които могат да постигат 98% ефективност на сероочистване и осигуряват опазване на въздуха от замърсяване със серен диоксид.
Автоматична измервателна станция
ЕЙ И ЕС изгради в гр. Гълъбово автоматична измервателна станция. От началото на м. август 2008 г. станцията е въведена в експлоатация и предава данни в реално време до Регионалната инспекция по околна среда и водите - Стара Загора и Изпълнителна агенция по околна среда – София. Станцията следи качеството на атмосферния въздух в района по четири основни замърсителя – серен диоксид, азотен диоксид, ФПЧ10 и ФПЧ2.5.
Наред с това, в израз на прозрачност ЕЙ И ЕС инсталира информационно табло на входа на централата, което отново в реално време показва текущото натоварване и степента на сероочистване.
Система за ранно предупреждение
Системата за ранно предупреждение при замърсяване на въздуха в района, в случай на неблагоприятни атмосферни условия, е средство за прогнозиране нивата на SO2, NOx и прах във въздуха 48 часа предварително. Този софтуер за моделиране качеството на въздуха е разработен и въведен през периода 2007-2012 г., като съвместен проект на всички централи в района, контролните органи по околна среда и в партньорство с учени от Националния институт по метрология и хидрология (НИМХ). На базата на прогнозата топлоелектрическите централи могат да вземат мерки за намаляване на натоварването и съответно емисиите си. Така се избягва превишаването на граничните стойности на емисиите.
Пречистване на отпадни води
В ТЕЦ "ЕЙ И ЕС Гълъбово" са изградени различни системи и съоръжения, осигуряващи затворен оборотен цикъл на водите. Отпадъчните води от всички потоци се пречистват и използват отново, което намалява общото количество вода за производствени нужди. Работим с нулево заустване на отпадъчни води. Mодерната технология за пречистване с обратна осмоза позволява ефективна и надеждна работа с минимално използване на химикали и максимални цикли на концентриране, без изпускане на вредни химикали в околната среда.
Oтпадъци
Отпадъците, генерирани при експлоатацията на ТЕЦ “ЕЙ И ЕС Гълъбово” се събират, съхраняват и третират в съответствие с европейските и български разпоредби и разрешителни.
Отпадъците, образувани в резултат на процесите на горене и сероочистване са дънна пепел (шлака), пепелина и гипс. Te временно се съхраняват в затворени силози, оборудвани с обезпрашителни системи. Депонират се на специално конструирано Съоръжение за депониране на отпадъци, разположено на 7 км от централата. Транспортирането им се осъществява чрез тръбен лентов транспортьор и камиони.